Bieganie staje się coraz modniejszą formą aktywności fizycznej. Jeśli jeszcze nie jesteście zdecydowani, czy jest to sport dla Was, poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania, które często nurtują osoby zastanawiające się nad rozpoczęciem uprawiania tej formy ćwiczeń fizycznych.

 

Kto może uprawiać bieganie?

W zasadzie biegać może każdy, nie ma tutaj znaczenia ani kondycja, ani waga, ani płeć czy wiek, każdy może biegać, jednak niektórzy powinni swój trening zacząć od szybkich marszów, a dopiero z czasem przejść do biegania. W przypadku niektórych osób lekarze zalecają także bardziej szybkie marsze lub wolny bieg, jednak są to pojedyncze przypadki, ponieważ większość osób może, a nawet powinno biegać.

 

Co trzeba wiedzieć o bieganiu?

Przede wszystkim w bieganiu bardzo istotna jest prawidłowa postawa ciała, dzięki jego prawidłowemu ułożeniu będzie się nam biegało dużo łatwiej, nie będziemy zbytnio obciążać kolan i nóg, a poza tym nasze ciało będzie przybierało prawidłową postawę. W bieganiu ogromne znaczenie ma także prawidłowe oddychanie, prawidłowo oddychając zmniejszamy późniejsze zmęczenie.

 

Jak zacząć biegać?

Zasadniczo do biegania nie jest potrzebne wiele rzeczy, wystarczą buty sportowe i trasa, po której można biegać. Najlepiej wybierać trasy z dala od głównych dróg i zatłoczonych miejsc, bo źle się tam biega, a poza tym bieganie w otoczeniu zieleni jest znacznie lepsze dla naszych płuc. Ważnym czynnikiem, aby zacząć biegać jest odpowiednia motywacja, początkowo każdy miewa bowiem kryzysy i bywa trudno się zmusić do wyjścia na trening, dlatego konieczna jest motywacja. Dokładne wskazówki, co do początków treningów biegowych można znaleźć w poradniku - porady dotyczące treningu biegowego dla początkujących.

 

Jakie zalety ma bieganie?

O zaletach biegania można by pisać bardzo długo, ma ono bowiem ogromny wpływ na cały organizm, poprawia jakość jego funkcjonowania. Począwszy od kwestii widocznych gołym okiem, takich jak zrzucenie zbędnych kilogramów, kształtowanie sylwetki czy poprawa postawy ciała, po skutki dla układów wewnętrznych naszego organizmu. Bieganie poprawia pracę układu pokarmowego, zwiększa wydolność płuc, poprawia pracę serca oraz dotlenia cały organizm dzięki czemu łatwiej jest się nam skoncentrować oraz lepiej śpimy. Wydzielana podczas biegania i po nim endorfina sprawia także, że czujemy się zadowoleni i szczęśliwi. Jak widać bieganie ma wiele zalet, nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się podjąć ten rodzaj aktywności fizycznej.